Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Šport

História

Šport vrátane futbalu je spoločenský a kultúrny jav, ktorý neoddeliteľne patrí k životu.
Činnosť telovýchovy v našej obci má dlhoročnú tradíciu. Datuje sa od roku 1926 - 1927. Naša obec sa vtedy volala Šarlužky – Kajsa. Zakladateľmi TJ boli Jozef Brezina, bratia Alojz a Jozef Blažekovci, Ľudovít Berec, Štefan Lauko, František Lauko a ďaľší.

phoca_thumb_l_sport_1

Do majstrovských súťaží nastúpili futbalisti až v roku 1942 pod vedením Eugena Svitanu, návestného majstra železničnej stanice, ktorý sa prisťahoval do našej obce z Trenčianskej Teplej a Jozefa Slováka, taktiež pracovníka železničnej stanice, ktorý bol i aktívnym futbalistom - brankárom.
Futbalové družstvo začalo v II. tr. Bratislavskej župy, ktorú vyhralo a postúpilo do I. tr. uvedenej župy. V roku 1943 bola telovýchovná jednota pomenovaná na Lokomotívu, od roku 1993 Strojár a najnovšie prevzal TJ Obecný úrad Lužianky.

phoca_thumb_l_sport_2

Lužianky spolu s mužstvami dospelých a dorastu reprezentuje aj žiacke futbalové mužstvo. Žiacke mužstvo reprezentovalo obec na rôznych športových olympiádach a turnajoch pod hlavičkou ZŠ, ako aj v rámci TJ v okresnej súťaži.

phoca_thumb_l_sport_3

V mužstve žiakov sa každoročne vychovalo množstvo dobrých futbalistov, ktorí sa uplatnili v mužstve dorastu a neskôr aj v mužstve dospelých. V ročníku 1995/96 za začalo budovať nové mužstvo. Jarnú časť tohoto ročníka Lužianky s prehľadom vyhrali, avšak spolu so slabšou jesennou časťou to bolo až piate miesto. Ročník 1996/97 už mužstvo kráčalo od víťazstva k víťazstvu, súťaž suverénne vyhralo a postúpilo do záverečného turnaja o majstra okresu. Na turnaji, po prehre vo finálovom zápase s Veľkým Zálužím skončili Lužianky na druhom mieste. I napriek tejto prehre mužstvo postúpilo do krajskej súťaže.

Telovýchovnú jednotu reprezentuje aj družstvo staršieho dorastu. V súťažnom ročníku 1995/96 sa dorastenci stali majstrami okresu Nitra a v ďalšom súťažnom futbalovom ročníku už reprezentovali telovýchovnú jednotu a obec Lužianky v 5. lige staršieho dorastu. Zodpovedným prístupom k tréningovým procesom a jednotlivým zápasom sa dorastenci umiestnili v tejto súťaži na druhom mieste a zároveň postúpili do 4.ligy staršieho dorastu.
Muži TJ Lužianky účastníci II.A triedy v ročníku 1997-98 obsadili 12. priečku. Po slabšej jesennej častí sa na jarnú časť podarilo mužstvo posilniť. Takto posilnené mužstvo v jarnej časti podávalo lepšie výkony ako na jeseň.

phoca_thumb_l_sport_4

 

V novom súťažnom ročníku 1998/99 na základe odsúhlaseného návrhu poslancami Obecného zastupiteľstva v Lužiankach telovýchovná jednota futbalový oddiel začal niesť nový názov „Obecný futbalový klub“.

15. január 1959 bol dňom založenia hádzanárskeho oddielu v Lužiankach. Jej zakladateľom bol Juraj Komora, zástupca riaditeľa ZŠ. Družstvo dievčat bolo prihlásené do pohárovej súťaže. V roku 1961 si zabezpečili postup do semifinále Zsl. kraja a odtiaľ postúpilí do finále, ktoré sa hra­lo v Hlohovci, a stali sa majstrami Zsl. kraja v mladšom doraste. Za tento úspech odmenila TJ hádzanársky oddiel zájazdom do Poľska a na východné Slovensko. Na turnaji oslobodenia Bratislavy obsadili II. miesto. Tohoto turnaja sa zúčastnili popredné družstvá republiky. Z ďalších zápasov si zasluhuje pozornosť I. miesto v zimnej súťaži v roku 1962. Z významných podujatí je potrebné spomenúť štart v zimnej súťaži v Bratislave, kde sa umiestnili hneď za prvo i druholigovými družstvami. V treťom ročníku nastali problémy. Niektoré hráčky odišli do iných oddielov. Po skončení súťaže sa vzdal funkcie trénera Juraj Komora. Vzdal sa i celý výbor hádzanárskeho oddielu. Ženy, i keď z druhej ligy nevypadli boli z druhej ligy doslova vyhodené, pretože nebola načas zaslaná odpoveď na list hádzanárskej sekcie. V novom ročníku 1967-68 bolo družstvo zaradené do I. triedy. 

phoca_thumb_l_sport_5

phoca_thumb_l_sport_6

 

Po II. svetovej vojne sa začala v našej TJ rozvíjať činnosť ďalších oddielov. Veľmi sľubne sa začal rozvíjať i ľadový hokej. V roku 1955 bolo svojpomocne vybudované klzisko pri železničnej stanici. Nové klzisko umožnilo trénovať a vytvoriť jedno z najlepších družstiev v Nitrianskom kraji. Najväčší úspech dosiahol hokejový oddiel v roku 1956, keď sa zúčastnil v Poprade preboru o majstra Lokomotívy ČSR. Družstvo na tomto prebore zastupovalo Správu bratislavskej dráhy a obsadilo čestné 4. miesto. Oddiel sa rozišiel najmä z finančných dôvodov.

 

V roku 1956 pribudol ďalší oddiel do našej TJ a to cyklistický. Vedúcim bol Ladislav Kalap. Oddiel združoval vo svojich radoch niekoľko oduševnených cyklistov, ktorí sa zúčastňovali pretekov v okrese Nitra i v kraji. Jozef Ábel reprezentoval TJ i na majstrovstvách Slovenska.
Jedným z najvydarenejších podujatí tohto oddielu boli verejné preteky dorastencov a mužovo štít
Lužianok v roku 1958 za účasti popredných slovenských pretekárov.

 

Ďalšími športmi, ktoré si v našej obci našli obľubu boli šach a volejbal. Najmä šachový oddiel i keď nemal vytvorené dostatočné podmienky vykazoval peknú činnosť. Volejbal sa hrával iba rekreačne na priestranstve pri kapitulskej sýpke.
Rozšírila sa tiež činnosť ZRTV. Podnetom odberu ZRTV bola II. celoštátna spartakiáda, ktorej sa zúčastnilo 32 našich členov. Tento odbor usporiadal rad akcii vo vlastnej obci, ako boli verejné vystúpenia na telovýchovných akadémiach.

phoca_thumb_l_sport_7

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Prevádzkové hodiny multifunkčného ihriska Veľkosť: 21.7 kB Formát: pdf Dátum: 19.2.2019
Prevádzkový poriadok - Multifunkčné ihrisko Veľkosť: 311.8 kB Formát: pdf Dátum: 19.2.2019